Novinky

Rúška sú opäť na pretrase!

V druhom zápase Mimoriadnej vstupnej skúšky o status profesionála ženská profesionálna hráčka Tomoka Nishiyama (29 rokov) zakopla.

Jej súperom bol 26 ročný Taiki Yamakawa 4d (山川泰熙), ktorý sa stal profesionálnym hráčom len tento rok v apríli vo veku 26 rokov.

Nishiyama zvolila stratégiu Nakabisha, v ktorej sa veža presunie do stredného stĺpca a bojuje sa o stred dosky. Už relatívne na začiatku partie však Nishiyama svoju vežu dostala do nepríjemnej pozície, z ktorej sa vežu nedalo vyslobodiť a napokon ju musela obetovať. Napriek obeti však nedokázala preraziť Yamakawovu obranu a Yamakawa po celú partiu výhodu ktorú sa mu podarilo získať na začiatku partie už z rúk nepustil. Po 104 ťahoch sa kráľ Nishiyami dostal do neobrániteľnej pozície a Nishiyama musela uznať porážku.

V Mimoriadnej skúške tak zostávajú 3 partie, z ktorých musí Nishiyama uspieť v dvoch, aby sa mohla stať profesionálnou hráčkou.

Nová rúšková dráma

Zápas samotný však zatienila búrlivá diskusia na internete, ktorá mala len pramálo spoločného s dianím na doske. Živé vysielanie partie zaplavili kritické komentáre od divákov na adresu Nishiyami.

Tomoka Nishiyama totiž len nedávno prekonala korona vírus a počas zápasu často kašľala. Nemala však nasadené rúško. V Japonsku je mentalita ohľadom rúšok veľmi vzdialená európskemu vnímaniu a nosiť rúško v prípade kašľa sa považuje za základnú slušnosť. Mnohí profesionálni hráči šógi však mali v minulosti problém s nosením rúška, pretože mnohým z nich údajne nosenie rúška narúša koncentráciu.

Nishiyama rúško nasadené nemá. Taiki Yamakawa si ho počas hry nechal nasadené.

Aj Nishiyama pred zápasom a po zápase rúško nasadené mala, počas zápasu si ho však sňala dolu. Vzhľadom na to, že zápasy v Mimoriadnej skúške sú jej najdôležitejšie zápasy za celú doterajšiu kariéru šógi, je pochopiteľné, že chcela hrať s čo možno najlepšou silou, obzvlášť keď určite jej koncentrácií nepomohlo časté kašľanie.

Avšak na druhú stranu jej súper Yamakawa mal rúško nasadené počas celého zápasu a vo výsledku sa nezdá, že by to ovplyvnilo jeho schopnosť hrať. Práve preto kritické komentáre smerom voči Nishiyame medzi divákmi dominovali. „Nasaď si rúško!!!“ a podobné komentáre zdobili obrazovky nejedného diváka živého vysielania.

Svoju nespokojnosť vyjadrili však aj diváci, ktorým naopak prekážalo množstvo komentárov o rúšku. Chceli sa viac venovať diskusii o situácií na doske. Diskusiu tak zahltili rovnako aj komentáre vyzývajúce ostatných účastníkov, aby už prestali reagovať na rúško.

Šógi fanúšikovia v Japonsku sa na internete nezdráhajú vyjadriť svoj postoj a tak sa aj medzi divákmi strhla riadne búrlivá diskusia, ktorá žiaľ zatienila samotný zápas.

Tretí zápas

Hirotoshi Ueno je na koni! So 70% pomerom výhier a prehier patrí k najvýkonnejším profíkom tejto sezóny

V treťom zápase sa proti Tomoke Nishiyame postaví 21 ročný profesionálny hráč Hirotoshi Ueno 4d (上野裕寿), ktorý sa profesionálnym hráčom stal v októbri minulého roka. Odvtedy sa mu vcelku darí a v aktuálnej sezóne so skóre 16 výhier a 4 prehry sa radí do top 20 hráčov v počte vyhraných partií, ako aj pomeru víťazstiev a prehier. Preto to Nishiyama rozhodne nebude mať jednoduché.

Veríme však, že v treťom zápase Mimoriadnej vstupnej skúšky bude už Nishiyama po zdravotnej stránke fit na 100% a diváci sa budú môcť naplno venovať diskusii o dianí na doske. Podarí sa Nishiyame získať dôležité kontaktné víťazstvo? Alebo ju prevalcuje Hirotoshi Ueno, ktorý je túto sezónu na koni? Sledujte náš web aby ste zostali v obraze!

Fantastický štart pre Tomoku Nishiyama

Ešte koncom júla sme informovali o tom, že ženská profesionálna hráčka Tomoka Nishiyama sa kvalifikovala na Mimoriadnu vstupnú skúšku, vďaka ktorej má šancu stať sa prvou ženou v mužskej profesionálnej lige. 10. septembra sa medzičasom odohrala prvá partia Mimoriadnej skúšky.

Tomoka Nishiyama započala Mimoriadnu vstupnú skúšku úspešne a podarilo sa jej zvíťaziť v prvom zápase skúšky. Jej súperom bol Yuujiro Takahashi 4d (高橋佑二郎), ktorý sa stal profesionálnym hráčom len nedávno, v apríli tohto roku.

S výsledkom prvého kola Mimoriadnej vstupnej skúšky je Tomoka Nishiyama spokojná

Zápas bol vyrovnaný až do koncovky. Takahashi sa však rozhodol pre riskantnú obetu strelca, ktorá napokon posunula do výhodnej pozície jeho súperku Nishiyamu. Tá napriek drobným zaváhaniam v koncovke dokázala tlak ustáť a dotiahnúť partiu do výherného konca.

Súper Yuujiro Takahashi komentoval partiu nasledovne:

Do partie som vlial celú svoju dušu!

Ani celá duša Yuujira Takahashiho nedokázala Nishiyamu zastaviť

Ani to však napokon nestačilo. Ako sa po zápase cítila samotná Tomoka Nishiyama?

Bola to komplikovaná partia, ktorá si vyžadovala neustálu koncentráciu. Na daľšie kolo skúšky sa opäť chcem pripravovať partiu po partii.

Na sociálnych sieťach neskôr ešte zdieľala pre svojich fanúšikov ďalšie pocity z partie:

V stredovej hre bola situácia veľmi komplikovaná, ale napokon som mala aj trochu šťastie.

Čo ďalej?

Taiki Yamakawa sa stal profesionálnym hráčom na poslednú chvíľu. Ak by sa mu to nepodarilo tento rok, vzhľadom na vek 26 rokov by zostali brány Shoreikai pre tohto hráča navždy zatvorené

Samotná mimoriadna skúška pozostáva z najviac 5 zápasov, z ktorých kandidát musí vyhrať 3, aby skúšku úspešne zložil a stal sa profesionálnym hráčom. Nishiyama má za sebou prvú výhru, preto má ešte 4 pokusy nabrať zvyšné dve výhry. Ďalšia partia ju čaká už budúci mesiac, 2. októbra, kde na ňu bude určite dobre pripravený Taiki Yamakawa 4d (山川泰熙), ktorý sa taktiež stal profesionálnym hráčom len tento rok v apríli vo veku 26 rokov, spolu s Yuujirom Takahashim. Stal sa tak profesionálnym hráčom v poslednú možnú chvíľu! Hráči, ktorí dovŕšia 26 rokov musia po dokončení sezóny Shoreikai opustiť a tým sa sen drvivej väčšiny neúspešných úchádzačov v Shoreikai o statuse profesionálneho hráča rozplynie.

Podarí sa Nishiyame získať ďalší bod?! Sledujte našu Facebook stránku a náš web, aby vám neušiel výsledok partie. Tomoka Nishiyame držíme palce!

Slovakia Shogi Open 2024 II

ENGLISH SPEAKERS SCROLL TO BOTTOM

FB event: https://www.facebook.com/events/2751171415050274

Slovenská asociácia šógi organizuje v Bratislave turnaj v šógi, Slovakia Shogi Open 2024. Srdečne pozývame všetkých záujemcov o šógi.
Registrácie prosím na emailovú adresu vyletel@gmail.com.

Nižšie prikladáme detaily o turnaji:

Dátum konania: 30. novembra 2024
Miesto konania: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava
Systém turnaja: Švajčiarsky systém, 5 kôl, rovné partie(bez handicapu) 30 minút a 30 sekúnd byoyomi
Štartovné: 15 EUR
Ceny:
Garantovaná cena pre víťaza 50 EUR. Vecná cena pre najlepšieho hráča bez ratingu. V prípade vyššej účasti sa udelí aj viac cien.

Program:
08:30-09:00 – registrácia
09:00-10:30 – 1. kolo
10:30-12:00 – 2. kolo
12:00-13:00 – obed
13:00-14:30 – 3. kolo
14:30-16:00 – 4.kolo
16:00-17:30 – 5. kolo
17:30-18:00 – odovzdávanie cien
18:00 – spoločenský program, večera, voľné hranie shogi

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať. Kontaktná osoba Lukáš Vyletel.
vyletel@gmail.com
0948 011 984

Invitation in English
Dear shogi friends,
let me invite you to Slovakia Shogi Open 2024 tournament, which will take place at the venue called ‚HUB Bratislava‘, in Bratislava on Saturday 20th of April.
The venue is located on the western side of Danube, in a district called Petržalka, reachable from the City Centre by a bus, or about half an hour by foot(depending on starting location). Venue provides mineral water, coffee and tea free of charge.

Registrations via email please: vyletel@gmail.com

Date: November 30th 2024
Location: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava
Tournament system: Swiss system, 5 rounds, even games, 30 minutes with 30 seconds byoyomi.
Starting fee: 15 EUR
Prizes: 1st place: Guaranteed 50 EUR for winner
Prize for best non-rated player
More prizes in case of higher number of participants

Schedule:
08:30-09:00 – registration
09:00-10:30 – 1st round
10:30-12:00 – 2nd round
12:00-13:00 – lunch break
13:00-14:30 – 3rd round
14:30-16:00 – 4th round
16:00-17:30 – 5th round
17:30-18:00 – prize giving ceremony
18:00 – beer, playing shogi, dinner…

In case of need contact Lukas Vyletel at
vyletel@gmail.com
+421 948 011 984

Reo Koyama postúpil do Junisen

Začiatkom minulého roka sme písali o historickom úspechu mladého japosnkého amatérskeho hráča šógi, ktorý sa v dospelosti rozhodol urobiť všetko preto, aby sa stal profesionálnym hráčom, napriek tomu, že klasickou cestou cez Shoreikai to už vhľadom na jeho vek nešlo.

Tento sen sa mu postupne vďaka Mimoriadnej vstupnej skúške napokon podarilo splniť. Stal sa tak prvým amatérskym hráčom šógi ktorý dosiahol status profesionálneho hráča bez toho, aby niekedy vstúpil do Shoreikai.

Stať sa profesionálnym hráčom skrz Mimoriadnu vstupnú skúšku síce znamená postup na status profesionálneho hráča šógi, avšak nie je profesionálny hráč ako profesionálny hráč.

Junisen a Free class

Hráči, ktorí sa stanú profesionálnymi hráčmi klasickou cestou, víťazstvom v 3-danovej lige v Shoreikai automaticky postupujú do skupiny C2 v rebríčku Junisen (順位戦). Tento rebríček je považovaný za hlavnú ligu profesionálnych hráčov. Postupne ako sa darí hráčovi v skupine C2 vyhrávať, môže postúpiť v dalšej sezóne do skupiny C1, potom B2, B1 až do skupiny A. Víťaz skupiny A získava právo vyzvať aktuálneho držiteľa titulu meijin o tento titul. Práve víťazstvo titulu meijin (名人), ktorý je najstarší zo všetkých šógi titulov a jeho korene siahajú až do 17-teho storočia, sa považuje za vrchol úspechu v kariére hráča šógi.

Samozrejme nie všetci hráči môžu iba vyhrávať. Aby jeden hráč vyhral, ďalší musí prehrať. Hráči, ktorým sa v C2 lige dlhodobo nedarí presadiť a na konci sezóny niekoľkokrát zostávaju na chvoste sa prepadajú do tzv Free class.

Hráči vo Free class sa síce nezúčastňujú súboja o titul meijin, smú sa však zúčastniť akýchkoľvek ďalších turnajov pre profesionálnych hráčov a hypoteticky súťažiť aj o iné tituly. Samozrejme aj plat takéhoto hráča je omnoho nižší, ako plat hráča v Junisen. Pri 60% úspešnosti sa potom hráč vie prebojovať z Free class späť do ligy Junisen. Ak sa však hráč nedokáže prebojovať do Junisen do 10 rokov od vstupu do Free class, prípadne dovŕši 60 rokov, musí takýto hráč ukončiť svoje pôsobenie v profesionálnom šógi.

A tu sa dostávame ku spojitosti s Reom Koyamom(小山怜央). Hráči, ktorí dosiahli status profesionálneho hráča skrz Mimoriadnu vstupnú skúšku totiž nevstupujú do Junisen, miesto toho vstupujú do Free class. Teda ani prejdenie Mimoriadnou vstupnou skúškou ešte neznamená, že čerstvý absolvent skúšky môže oslavovať. Čaká ho niekoľko nervy drásajúcich rokov, počas ktorých sa musí obávať, či sa mu vo svete profesionálneho šogi podarí udržať.

V minulosti sa to podarilo trom hráčom, ktorí dosiahli status profesionálneho hráča prostredníctvom Mimoriadnej vstupnej skúšky. Ako prvý to dokázal Shouji Segawa(瀬川晶司), ktorý stál pri zrode systému Mimoriadnej vstupnej skúšky. Práve vďaka jeho snahe tento systém vôbec vznikol. Posledný hráč, ktorému sa to podarilo je známy šógi YouTuber Shougo Orita (折田翔吾).

Shougo Orita je populárny šógi YouTuber, ktorý sa nebojí počas partie na ShogiWars zaspievať si
O historickom úspechu Shoji Segawu bol nakrútený aj film, na motívy autobiografickej knižky „Zázrak ufňukaného Shoutu“

„Odľahlo mi!“

Uplynulý týždeň si však určite musel vydýchnuť aj Reo Koyama, pretože sa mu podarilo v 30tich posledných oficiálnych zápasoch prekonať 60% pomer víťazstiev a prehier, čím splnil podmienky postupu do Junisen. Je tak iba jeden z 12tich hráčov v histórii existencie Free class od roku 1994, ktorí postúpili do Junisen.

„Postúpiť do Junisen bol jedným z mojich veľkých cieľov, takže mi odľahlo. Trvalo to síce iba 1 a pol roka, ale ak by sa mi nepodarilo postúpiť, musel by som ukončiť svoje pôsobenie v profesionálnom šógi, takže to pre mňa trvalo celú večnosť.“ so spadnutým kameňom zo srdca komentuje svoj úspech Koyama.

Tomoka Nishiyama môže prepísať históriu

Ženská profesionálna hráčka Tomoka Nishiyama (西山朋佳) má šancu stať sa prvou ženou v mužskej profesionálnej lige. Ak by sa jej to podarilo, išlo by o historický moment. Doteraz žiadna žena ešte nedokázala získať status profesionálnej hráčky v mužskej lige.

Tomoka Nishiyama má pred sebou životnú šancu

Kishi a joryuu kishi

V japonskom svete šógi rozoznávame dva druhy profesionálnych hráčov. Tzv kishi (čítaj kiši) a joryuu kishi (čítaj džorjú kiši). Historicky sa profesionálnymi hráčmi stávali iba muži. Nebolo to kvôli tomu, že by to ženy nebodaj mali zakázané, výkonnostne sa však nenašla žiadna ženská hráčka, ktorá by splnila náročné kritéria vstupu do sveta profesionálnych hráčov šógi. V japončine sa profesionálni hráči šógi nazývajú kishi(棋士), prípadne, puro kishi(プロ棋士).

Kishi sú hráči, ktorí prejdú veľmi náročným výberovým procesom. Bližšie sme tento systém vysvetľovali v našom staršom článku o ceste Reia Koyamu za statusom profesionálneho hráča.

Keďže ženy sa nedokázali v tvrdej konkurencii presadiť vznikol v roku 1974 systém profesionálnych ženských hráčok šógi za účelom rozvoja šógi u žien. Kritériá vstupu do systému ženských profesionálnych hráčiek sú nižšie, konkurencia je slabšia, no do tejto ligy môžu vstúpiť iba ženy. Hráčky, ktoré dosiahnu status ženskej profesionálnej hráčky sa nazývajú joryuu kishi(女流棋士), čo je prakticky iba preklad pojmu „ženská profesionálna hráčka šógi“.

Nápad zriadiť špeciálnu ligu pre ženy sa napokon osvedčil. Úroveň ženských hráčok šógi sa od vzniku ligy výrazne zvýšila a dnes sa už stáva, že ženské profesionálne hráčky porážajú mužských profesionálnych protivníkov v oficiálnych partiách.

Kana Fukuma

To sa v minulosti darilo hráčke Kana Fukuma(里見香奈) (za slobodna Satomi). Kana Fukuma sa najprv snažila prebojovať do sveta mužského profesionálneho šógi tradičnou cestou, cez šóreikai, kam sa ako prvá žena prebojovala až do 3-danovej ligy a chýbali jej už iba pomocné kritériá, aby sa jej sen splnil. Napokon sa jej to však aj skrz zdravotné dôvody nepodarilo splniť v stanovenom vekovom limite a presunula sa do ženskej profesionálnej ligy.

Tam sa jej darilo a stala sa veľmi dominantnou, vďaka čomu mala viacero príležitostí súťažiť aj s mužskými profesionálnymi hráčmi. Keďže sa jej podarilo poraziť ich dostatočne veľa krát, získala napokon možnosť podstúpiť Mimoriadnu vstupnú skúšku.

Bližšie o tomto systéme píšeme v našom staršom článku o ceste Reia Koyamu za statusom profesionálneho hráča.

Bohužial Fukuma nedokázala skúškou prejsť a nestala sa tak profesionálnou hráčkou v mužskej lige. Podľa našich zdrojov zo sveta ženských profesionálnych hráčok sa o to pravdepodobne už ani nikdy nepokúsi.

Kana Fukuma napokon Mimoriadnou vstupnou skúškou žiaľ neprešla

Tomoka Nishiyama

Podobnú kariérnu cestu za sebou má aj Tomoka Nishiyama. Táto ženská profesionálna hráčka to taktiež najprv skúšala tradičnou cestou. V šóreikai sa dostala až do 3-danovej ligy. Aj jej chýbalo iba jedno pomocné kritérium pre postup na 4 dan. Po tomto zážitku Nishiyama na vlastnú žiadosť odstúpila zo šóreikai ešte pred dosiahnutím vekového limitu a prestúpila do ženskej profesionálnej ligy. Presné dôvody tohto rozhodnutia nikdy verejnosti nevyzradila, no vďaka tomuto rozhodnutiu získala možnosť hrať na oficiálnych zápasoch ženských profesionálnych hráčok, kde sa veľmi rýchlo stala podobne dominantnou ako Kana Fukuma. Tieto dve hráčky si tak medzi sebou často striedajú tituly.

Vďaka úspechom v ženskej profesionálnej lige sa aj Tomoka Nishiyama často stretáva v oficiálnych zápasoch proti mužským profesionálnym hráčom, v ktorých taktiež často dosahuje veľmi dobré výsledky.

Začiatkom júla sa jej podarilo dosiahnúť z 20 hier 13 výhier, čím splnila podmienku 65% pomeru víťazstiev nad profesionálnymi hráčmi z posledných 10 a viac vyhratých partií. Splnením tejto podmienky sa Tomoka Nishiyama kvalifikovala pre vstup do Mimoriadnej vstupnej skúšky. Nishiyama ešte v deň splnenia tejto podmienky na tlačovej konferencii oznámila svoj zámer túto skúšku podstúpiť.

Teraz zostáva čakať ešte približne 2 mesiace kým skúška začne. Následne Nishiyama raz mesačne odohrá maximálne 5 partií, pričom ak sa jej podarí zvíťaziť v troch z 5 partií, dosiahne status profesionálnej hráčky v mužskej lige.

Stala by sa tak prvou ženou v lige mužských profesionálnych hráčov. Ako sa ohľadom tohto faktu cíti samotná Nishiyama? „Nerozmýšľam o tom v kontexte toho, že som žena. Nepokúšam sa o to (podstúpenie skúšky, pozn. autora) preto, že som žena. Robím to pre seba. …. Niekoľko ženských profesionálnych hráčok mi vyjadrilo podporu a povedali, že ich môj výsledok motivoval. Ak to tak naozaj cítia, je to pre mňa veľká pocta.“ odpovedá na zvedavé otázky novinárov Tomoka Nishiyama.

Podarí sa jej napokon prejsť skúškou? Jej cestu za statusom profesionálnej hráčky v mužskej lige budeme na našej stránke pozorne sledovať. Preto nezabudnite aj naďalej čítať náš web.

Výsledky Slovakia Shogi Open 2024

Turnaja sa zúčastnilo 13 hráčov z 3 krajín – Slovenska, Rakúska a Japonska. Na turnaj International Shogi Forum sa kvalifikoval Eduard Paňko. Gratulujeme! Všetkým účastníkom ďakujeme za účasť.

[Slovakia Shogi Open 2024]
[2024-04-20 - 2024-04-20]
NR NAME COUNTRY 1 2 3 4 5 PTS
1 [Tateno] [Yoshinobu] JP [4+ 7+ 2+ 3+ 5+] 5
2 [Panko] [Eduard] SK [10+ 12+ 1- 6+ 4+] 4
3 [Staberhofer] [Reiner] AT [8+ 11+ 5+ 1- 9+] 4
4 [Kandrac] [Patrick] SK [1- 13+ 8+ 9+ 2-] 3
5 [Mysiak] [Juraj] SK [0+ 6+ 3- 12+ 1-] 3
6 [Vyletel] [Lukas] SK [9+ 5- 11+ 2- 7+] 3
7 [Maly] [Maros] SK [13+ 1- 9- 8+ 6-] 2
8 [Panko] [Radoslav] SK [3- 10+ 4- 7- 11+] 2
9 [Kosik] [Matej] SK [6- 0+ 7+ 4- 3-] 2
10 [Beles] [Stanislav] SK [2- 8- 13+ 11+ 0-] 2
11 [Higashiyama] [Yosuke] JP [12+ 3- 6- 10- 8-] 1
12 [Beles] [Jakub] SK [11- 2- 0+ 5- 0-] 1
13 [Mojak] [Jan] SK [7- 4- 10- 0+ 0-] 1

Slovakia Shogi Open 2024

Slovenská asociácia šógi organizuje v Bratislave turnaj v šógi, Slovakia Shogi Open 2024. Srdečne pozývame všetkých záujemcov o šógi. Tohtoročný turnaj je výnimočný tým, že je spojený s kvalifikáciou na medzinárodný turnaj International Shogi Forum, ktorý sa bude konať 07. – 10. Novembra 2024 v sídle Japonskej Asociácie Šógi v Tokiu, Japonsku. Japonská asociácia šógi pre reprezentanta poskytuje preplatenie časti nákladov na letenku do Japonska a zabezpečuje ubytovanie a stravu počas dĺžky konania turnaja.

Registrácie prosím na emailovú adresu vyletel@gmail.com

Nižšie prikladáme detaily o turnaji:

Dátum konania: 20. apríla 2024
Miesto konania: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava
Systém turnaja: Švajčiarsky systém, 5 kôl, rovné partie(bez handicapu) 30 minút a 30 sekúnd byoyomi
Štartovné: 15 EUR
Ceny:
Garantovaná cena pre víťaza 50 EUR. Vecná cena pre najlepšieho hráča bez ratingu. V prípade vyššej účasti sa udelí aj viac cien.

Pravidlá súťaže o kvalifikáciu na International Shogi Forum:
Hráč s najvyšším počtom bodov s občianstvom Slovenskej republiky sa automaticky stáva reprezentantom Slovenska na International Shogi Forum. Pokiaľ dvaja alebo viacerí hráči získajú rovnaký počet bodov, rozhoduje sa na základe vzájomných partií. Pokiaľ sa hráči s rovnakým počtom bodov v turnaji nestretli, po turnaji sa odohrajú zvyšné partie s rovnakým časovým nastavením tak, aby všetci hráči s rovnakým počtom bodov mali medzi sebou odohranú partiu.

Program:
08:30-09:00 – registrácia
09:00-10:30 – 1. kolo
10:30-12:00 – 2. kolo
12:00-13:00 – obed
13:00-14:30 – 3. kolo
14:30-16:00 – 4.kolo
16:00-17:30 – 5. kolo
17:30-18:00 – odovzdávanie cien
18:00 – spoločenský program, večera, voľné hranie shogi

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať. Kontaktná osoba Lukáš Vyletel.
vyletel@gmail.com
0948 011 984

Aktualizácie zverejňujeme na stránke FB udalosti:
https://www.facebook.com/events/1547062969387140

Invitation in English


Dear shogi friends,
let me invite you to Slovakia Shogi Open 2024 tournament, which will take place at the venue called ‚HUB Bratislava‘, in Bratislava on Saturday 20th of April.
The venue is located on the western side of Danube, in a district called Petržalka, reachable from the City Centre by a bus, or about half an hour by foot(depending on starting location). Venue provides mineral water, coffee and tea free of charge.

This year’s Slovakia Shogi Open is special, because the best Slovakian player will automatically qualify as a representative for the International Shogi Forum which will take place at the headquarters of Japan Shogi Association in Tokyo, Japan from 7th of November until 10th of November 2024.

Registrations via email please: vyletel@gmail.com

Date: April 20th 2024
Location: HUB Bratislava, Černyševského 10, Bratislava
Tournament system: Swiss system, 5 rounds, even games, 30 minutes with 30 seconds byoyomi.
Starting fee: 15 EUR
Prizes: 1st place: Guaranteed 50 EUR for winner
Prize for best non-rated player
More prizes in case of higher number of participants

Rules of qualification for International Shogi Forum:
The player with highest number of points with the citizenship of Slovak Republic is automatically qualified as a representative of Slovakia in the International Shogi Forum. Should two or more players share the same amount of points, results of their games against each other will be used as a secondary criterion for the final ranking. Should it happen that these players will not have played against each other in the main tournament, any outstanding games will be played after the tournament with the same time settings, so that all players with the same amount of points will have played against each other.

Schedule:
08:30-09:00 – registration
09:00-10:30 – 1st round
10:30-12:00 – 2nd round
12:00-13:00 – lunch break
13:00-14:30 – 3rd round
14:30-16:00 – 4th round
16:00-17:30 – 5th round
17:30-18:00 – prize giving ceremony
18:00 – beer, playing shogi, dinner…

In case of need contact Lukas Vyletel at
vyletel@gmail.com
+421 948 011 984

Updates published on FB page of the event:
https://www.facebook.com/events/1547062969387140

Japonský súd: Kifu nie je duševným vlastníctvom

V Japonsku sa uplynulý týždeň ukončil súdny spor medzi Youtuberom a japonskou vysielacou spoločnosťou Igo Shogi Channel.

Igo Shogi Channel je japonský kanál, ktorý vysiela v japonskej televízií ale aj na internete zápasy šógi a go, okrem toho však vysiela aj množstvo programov, ktoré sú zamerané na hráčov hry, ako napríklad lekcie vedené profesionálnymi hráčmi, ale taktiež programy pre tzv. mirusho – teda ľudí, ktorí sami šógi nehrajú, iba ho sledujú v médiách.

Tento kanál má veľmi často výlučné práva vysielať naživo významné profesionálne zápasy o titul. Za možnosť sledovania tohto kanála si však priaznivci šógi, či priaznivci Go musia priplatiť. Pred niekoľkými rokmi pre bežného priaznivca šógi bolo vo väčšine prípadov nemožné sledovať významné zápasy naživo zadarmo na žiadnom mieste.

To sa však zmenilo príchodom internetu a konkrétne platformy YouTube, na ktorej môže ktokoľvek zverejniť akékoľvek videá. A tak sa stalo, že nejeden YouTuber si zapol Igo Shogi kanál, kde naživo sledoval ťahy, ktoré hráči zahrali a naživo ich prehrával na doske a vysielal. Mnohí YouTuberi k tomu pridali aj zobrazovanie vyhodnotenia umelej inteligencie, ktorí z hráčov je na tom v danej pozícii lepšie.

Povolenie zdieľať kifu, alebo záznam partie (odohrané ťahy) je možné väčšinou získať za poplatok. Mnohí YouTuberi si však za takéto povolenie nezaplatili. Donedávna to v Japonsku bolo považované za porušenie autorských práv.

YouTube poskytuje pre držiteľov autorských práv nástroje, vďaka ktorým môžu požiadať o zmazanie videa, ktoré porušuje autorské práva. To sa dialo viacerým YouTuberom, ktorí zdieľali takýto obsah. Spoločnosť Igo Shogi Channel požiadala o zmazanie videa, čo bolo väčšinou službou YouTube akceptované.

Keď však jednému YouTuberovi takto zmazali videá z rokov 2020-2023, ten sa obrátil na súd. Súdny rozsudok japonskú spoločnosť prekvapil.

Už počas súdneho sporu aj spoločnosť Igo Shogi Channel sama uznala, že nemožno hovoriť o porušení autorského práva (nakoľko nijako nebolo zdieľané priamo ich vysielanie, ani časť ich vysielania), no namietali, že autor videí nezaplatil poplatok za zdieľanie kifu.

Sudca však vo svojom súdnom rozhodnutí vyhlásil, že autor videa jednoducho zdieľal fakt, ktorý sa udial (zahratý ťah) a ten sa nedá považovať za duševné vlastníctvo a teda nie je možné vymáhať poplatok za zdieľanie takýchto faktov.

Súd preto dal za pravdu YouTuberovi, ktorý navyše za víťazstvo získal tiež odškodné vo výške ca 3.38 milión yenov (v čase písania článku cca 21 000 EUR).

Dôsledkom tohto rozhodnutia je však prelomenie istého tabu. V Japonsku sa kifu (záznam partie) v bežnej verejnosti považovalo za duševné vlastníctvo. Týmto rozhodnutím však kifu stratilo na svojej hodnote a spoločnosti sponzorujúce významné šógi turnaje si už nebudú môcť účtovať poplatky za vysielanie kifu (čo bol jedným zo zdrojov príjmu pre sponzorov významných šógi zápasov). Momentálne tak existuje tiež obava, ako toto rozhodnutie ovplyvní sponzorov. Existuje riziko, že si niektorí z nich vyhodnotia, že sponzorovať šógi zápasy sa neoplatí, čo by spôsobilo pre Japonskú asociáciu šógi významný problém.

Akira Watanabe 9d, top profesionálny hráč, sa aj v súvislosti s týmto súdnym rozhodnutím vyjadril, že sa obáva, že o 100 rokov už profesionálni hráči šógi ako profesia nebude existovať. Naplní sa táto obava?

Kuriózne odovzdávanie ceny

25. novembra sa odohral prvý ročník nového turnaja pre profesionálnych hráčov Shogi Tatsujinsen (第1回将棋達人戦), alebo vo voľnom preklade Turnaj majstrov šógi.

Kuriózna na tomto turnaji bola ceremónia odovzdávania ceny.

Ceremónia odovzdávania ceny je tradične úlohou predsedu Japonskej Asociácie Šógi (Nihon shogi renmei). Ako sme už dávnejšie informovali, tým je momentálne stále aktívny legendárny hráč Yoshiharu Habu.

Yoshiharu Habu sa tak postavil počas ceremoniálu odovzdávania cien pred mikrofón, aby predniesol záverečnú reč, udelil víťazovi certifikát s ocenením a predniesol text certifikátu podpísaný predsedom Japonskej asociácie šógi a adresovaným víťazovi a pogratuloval mu k víťazstvu.

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby oným víťazom turnaja nebol sám predseda Japonskej asociácie šógi Yoshiharu Habu.

Yoshiharu Habu si tak s mierne pobaveným výrazom tváre na pódiu prečítal diplom, ktorý napísal sám sebe, za smiechu publika.

Ako to vyzeralo si môžete pozrieť vo videu nižšie, video odkaz je nastavený tak, aby sa video začalo prehrávať od momentu „odovzdávania“ diplomu.

Výsledky Slovakia Shogi Open 2023

Turnaja sa zúčastnilo 15 hráčov zo 4 krajín – Slovenska, Česka, Poľska a Japonska. Cenu pre najlepšieho začiatočníka získal Matej Košík. Gratulujeme! Všetkým účastníkom ďakujeme za účasť.

NrLast nameFirst NameNatGradeEloR1R2R3R4R5Points
1ConstantinouPeterCZ3d19987+5+3+2+4+5
2VyletelLukasSK1k17348+6+4+1-5+4
3StanaszekMariuszPL1k16599+10+1-6+8+4
4DavidMarekCZ3k141613+12+2-9+1-3
5FiserViktorCZ4k135612+1-8+15+2-3
6KosikMatejSK114+2-12+3-9+3
7HigashiyamaYosukeJP11-8-13+10+14+3
8PankoEduardSK02-7+5-11+3-2
9PankoRadoslavSK03-14+11+4-6-2
10MysiakJurajSK011+3-0-7-15+2
11ZgrebnakovaMariaSK8k103710-13+9-8-12+2
12MachnikJanSK05-4-6-13+11-1
13SemanisinJanSK04-11-7-12-0+1
14BosanskyBohusSK06-9-15-0+7-1
15HigashiyamaArataJP10-0-14+5-10-1