Japonský súd: Kifu nie je duševným vlastníctvom

V Japonsku sa uplynulý týždeň ukončil súdny spor medzi Youtuberom a japonskou vysielacou spoločnosťou Igo Shogi Channel.

Igo Shogi Channel je japonský kanál, ktorý vysiela v japonskej televízií ale aj na internete zápasy šógi a go, okrem toho však vysiela aj množstvo programov, ktoré sú zamerané na hráčov hry, ako napríklad lekcie vedené profesionálnymi hráčmi, ale taktiež programy pre tzv. mirusho – teda ľudí, ktorí sami šógi nehrajú, iba ho sledujú v médiách.

Tento kanál má veľmi často výlučné práva vysielať naživo významné profesionálne zápasy o titul. Za možnosť sledovania tohto kanála si však priaznivci šógi, či priaznivci Go musia priplatiť. Pred niekoľkými rokmi pre bežného priaznivca šógi bolo vo väčšine prípadov nemožné sledovať významné zápasy naživo zadarmo na žiadnom mieste.

To sa však zmenilo príchodom internetu a konkrétne platformy YouTube, na ktorej môže ktokoľvek zverejniť akékoľvek videá. A tak sa stalo, že nejeden YouTuber si zapol Igo Shogi kanál, kde naživo sledoval ťahy, ktoré hráči zahrali a naživo ich prehrával na doske a vysielal. Mnohí YouTuberi k tomu pridali aj zobrazovanie vyhodnotenia umelej inteligencie, ktorí z hráčov je na tom v danej pozícii lepšie.

Povolenie zdieľať kifu, alebo záznam partie (odohrané ťahy) je možné väčšinou získať za poplatok. Mnohí YouTuberi si však za takéto povolenie nezaplatili. Donedávna to v Japonsku bolo považované za porušenie autorských práv.

YouTube poskytuje pre držiteľov autorských práv nástroje, vďaka ktorým môžu požiadať o zmazanie videa, ktoré porušuje autorské práva. To sa dialo viacerým YouTuberom, ktorí zdieľali takýto obsah. Spoločnosť Igo Shogi Channel požiadala o zmazanie videa, čo bolo väčšinou službou YouTube akceptované.

Keď však jednému YouTuberovi takto zmazali videá z rokov 2020-2023, ten sa obrátil na súd. Súdny rozsudok japonskú spoločnosť prekvapil.

Už počas súdneho sporu aj spoločnosť Igo Shogi Channel sama uznala, že nemožno hovoriť o porušení autorského práva (nakoľko nijako nebolo zdieľané priamo ich vysielanie, ani časť ich vysielania), no namietali, že autor videí nezaplatil poplatok za zdieľanie kifu.

Sudca však vo svojom súdnom rozhodnutí vyhlásil, že autor videa jednoducho zdieľal fakt, ktorý sa udial (zahratý ťah) a ten sa nedá považovať za duševné vlastníctvo a teda nie je možné vymáhať poplatok za zdieľanie takýchto faktov.

Súd preto dal za pravdu YouTuberovi, ktorý navyše za víťazstvo získal tiež odškodné vo výške ca 3.38 milión yenov (v čase písania článku cca 21 000 EUR).

Dôsledkom tohto rozhodnutia je však prelomenie istého tabu. V Japonsku sa kifu (záznam partie) v bežnej verejnosti považovalo za duševné vlastníctvo. Týmto rozhodnutím však kifu stratilo na svojej hodnote a spoločnosti sponzorujúce významné šógi turnaje si už nebudú môcť účtovať poplatky za vysielanie kifu (čo bol jedným zo zdrojov príjmu pre sponzorov významných šógi zápasov). Momentálne tak existuje tiež obava, ako toto rozhodnutie ovplyvní sponzorov. Existuje riziko, že si niektorí z nich vyhodnotia, že sponzorovať šógi zápasy sa neoplatí, čo by spôsobilo pre Japonskú asociáciu šógi významný problém.

Akira Watanabe 9d, top profesionálny hráč, sa aj v súvislosti s týmto súdnym rozhodnutím vyjadril, že sa obáva, že o 100 rokov už profesionálni hráči šógi ako profesia nebude existovať. Naplní sa táto obava?