Souta Fujii dosiahol 8 titulov

Ešte v septembri sme na webe písali, že mladý šógi génius Souta Fujii má šancu dosiahnúť historické víťazstvo v zápase o titul Ouza. Víťazstvom v tomto zápase o titul dosiahol historické výsledok. Za jednu sezónu vyhral všetkých 8 hlavných titulov.

Toto sa za celú históriu šógi nestalo. Doteraz najviac titulov v minulosti získal okrem Souta Fujiiho aj legendárny hráč Yoshiharu Habu, ktorý v roku 1996 dokázal získať v jednej sezóne 7 titulov, čo bolo v tom čase maximum. V tom čase ešte neexistoval titul Eiou, ktorý vznikol až v roku 2015, no na status hlavného titulu bol povýšený až v roku 2017.

Kritika Takuya Nagaseho

V zápase o titul sa Souta Fujii stretol s Takyua Nagasem. Nagase, ktorý môže byť čitateľom tohto webu známy zo známej kauzy prehry jeho súpera kvôli nenasadenému rúšku.

Takuya Nagase nemá aj kvôli podobným kauzám tú najlepšiu povesť medzi japonskými fanúšikmi šógi. Mnohí fanúšikovia už dlhodobo o tomto hráčovi na internete chýria kritické komentáre, v ktorých tvrdia, že Nagase sa snaží o víťazstvo akýmikoľvek spôsobmi, vrátane tých nečestných.

Verejnej kritike sa žiaľ nevyhol ani v tomto zápase. Určite jeho prípadu nepomohlo, že jeho súperom bol práve Souta Fujii, ktorý naopak je u fanúšikov šógi v Japonsku extrémne obľúbený.

Tentokrát sa incident týkal druhej partie Ouza titulu. Tento zápas bol neskutočne zložitý, trval neskutočných 214 ťahov! V skutočnosti však o výsledku hry bolo rozhodnuté už omnoho skôr. Už pred 174-tým ťahom bolo viacmenej jasné, že Nagase už túto hru nemá ako otočiť, no keďže stále jeho kráľ nebol matovaný, Nagase pokračoval v partii, verný svojej povesti, vyhrať za každú cenu.

Lenže v tomto zápase už nebolo možné vyhrať. Obzvlášť po 186-tom ťahu, kedy prišiel aj o vežu. Fanúšikovia šógi svoje frustrácie ventilovali verejne. Počas živého vysielania zápasu na YouTube si tak všetci diváci zápasu mohli prečítať odkazy pre Nagaseho ako napríklad „Vzdaj sa už konečne!“. Kritické komentáre sa objavovali tiež na sociálnej sieti Twitter(aj v čase zápasu už premenovanej na X).

Fanúšikovia teoretizovali, že Nagase čaká na to, že jeho súper spraví v chvíľke nepozornosti nejakú nepredstaviteľne hlúpu chybičku. Takéto správanie nie je pre fanúšikov šógi sympatické, možno práve aj vďaka tomu, že mnohí z nich sami takéto prehry už zažili.

Titul Večný Ouza

Takuya Nagase však v priebehu zápasov taktiež predviedol svoju silu. V prvom zápase vyhral nad Fujiim jednoznačne a aj v treťom aj štvrtom zápase mal Nagase navrch. Ba čo viac, v štvrtom zápase si Nagase nevšimol, že mohol dať súperovmu kráľovi mat! Miesto toho Nagase zahral obranný ťah, čoho sa Fujii okamžite chopil a hru otočil vo svoj prospech.

Nagase tak nedokázal obhájiť titul Ouza, čo pre neho znamená, že nateraz stratil možnosť vyhrať titul Večný Ouza. Keďže sa mu nepodarilo titul udržať 5 krát za sebou, ak chce Nagase ešte niekedy o tento čestný titul zabojovať, bude musieť vyhrať tento titul aspoň ešte 5 krát. Dobrá správa pre Nagaseho je, že aspoň to už nebude musieť byť 5 krát za sebou. Aspoň zatiaľ sa tak nepripojí k doterajším držiteľom Večného Ouzu, Makotovi Nakaharovi a Yoshiharu Habuovi.

8 titulov v médiách

Víťazstvo titulu Ouza zabezpečilo Fujiimu veľkú publicitu a aj vďaka nemu sa šógi opäť vracia na titulné stránky japonských denníkov, kde bola téma 8 titulov pokrytá ako jedna z najdôležitejších správ dňa.

V rozhovore po zápase sa ho novinári pýtali napríklad na to, či sa po tomto historickom víťazstve nejako odmenil. Fujii prezradil, že sa nijako neodmenil a že viac by rozmýšľal nad tým, ako sa povzbudiť, ak by prehral, považuje to za dôležitejšie pre motiváciu, ako odmeňovať sa za výhru. Fujii tiež tvrdí, že stále vidí u seba priestor na rast, no cítí, že predsa len sa jeho rýchlosť zlepšovania sa od jeho tínedžerských rokov výrazne spomalila a musí si premyslieť, čo urobiť pre svoje ďalšie napredovanie.

Novinári sa tiež spýtali, čo si Souta Fujii myslí o tom, že prečo sa mu darí takto nad všetkými súpermi vyhrávať. Pred odpoveďou musel Fujii nad touto otázkou dlho premýšľať, no napokon predsa odpovedal typicky skromne – Je to len otázka šťastia a počas celej sezóny si viackrát povedal, že má na sebe ešte veľa čo zlepšovať.

Fujii sa nechystá urobiť nič špeciálne, aby bol schopný udržať svojich 8 titulov aj v ďalšej sezóne a hovorí, že to absolútne nič do ďalších partií, ktoré ho čakajú neznamená.

Fujiimu gratulujeme a budeme sledovať, či sa mu tento kúsok ešte podarí zopakovať. Už teraz prebieha súboj o titul Ryuou, kde Fujii vedie proti svojmu rovesníkovi Takumi Itouvi 1-0.