Reo Koyama postúpil do Junisen

Začiatkom minulého roka sme písali o historickom úspechu mladého japosnkého amatérskeho hráča šógi, ktorý sa v dospelosti rozhodol urobiť všetko preto, aby sa stal profesionálnym hráčom, napriek tomu, že klasickou cestou cez Shoreikai to už vhľadom na jeho vek nešlo.

Tento sen sa mu postupne vďaka Mimoriadnej vstupnej skúške napokon podarilo splniť. Stal sa tak prvým amatérskym hráčom šógi ktorý dosiahol status profesionálneho hráča bez toho, aby niekedy vstúpil do Shoreikai.

Stať sa profesionálnym hráčom skrz Mimoriadnu vstupnú skúšku síce znamená postup na status profesionálneho hráča šógi, avšak nie je profesionálny hráč ako profesionálny hráč.

Junisen a Free class

Hráči, ktorí sa stanú profesionálnymi hráčmi klasickou cestou, víťazstvom v 3-danovej lige v Shoreikai automaticky postupujú do skupiny C2 v rebríčku Junisen (順位戦). Tento rebríček je považovaný za hlavnú ligu profesionálnych hráčov. Postupne ako sa darí hráčovi v skupine C2 vyhrávať, môže postúpiť v dalšej sezóne do skupiny C1, potom B2, B1 až do skupiny A. Víťaz skupiny A získava právo vyzvať aktuálneho držiteľa titulu meijin o tento titul. Práve víťazstvo titulu meijin (名人), ktorý je najstarší zo všetkých šógi titulov a jeho korene siahajú až do 17-teho storočia, sa považuje za vrchol úspechu v kariére hráča šógi.

Samozrejme nie všetci hráči môžu iba vyhrávať. Aby jeden hráč vyhral, ďalší musí prehrať. Hráči, ktorým sa v C2 lige dlhodobo nedarí presadiť a na konci sezóny niekoľkokrát zostávaju na chvoste sa prepadajú do tzv Free class.

Hráči vo Free class sa síce nezúčastňujú súboja o titul meijin, smú sa však zúčastniť akýchkoľvek ďalších turnajov pre profesionálnych hráčov a hypoteticky súťažiť aj o iné tituly. Samozrejme aj plat takéhoto hráča je omnoho nižší, ako plat hráča v Junisen. Pri 60% úspešnosti sa potom hráč vie prebojovať z Free class späť do ligy Junisen. Ak sa však hráč nedokáže prebojovať do Junisen do 10 rokov od vstupu do Free class, prípadne dovŕši 60 rokov, musí takýto hráč ukončiť svoje pôsobenie v profesionálnom šógi.

A tu sa dostávame ku spojitosti s Reom Koyamom(小山怜央). Hráči, ktorí dosiahli status profesionálneho hráča skrz Mimoriadnu vstupnú skúšku totiž nevstupujú do Junisen, miesto toho vstupujú do Free class. Teda ani prejdenie Mimoriadnou vstupnou skúškou ešte neznamená, že čerstvý absolvent skúšky môže oslavovať. Čaká ho niekoľko nervy drásajúcich rokov, počas ktorých sa musí obávať, či sa mu vo svete profesionálneho šogi podarí udržať.

V minulosti sa to podarilo trom hráčom, ktorí dosiahli status profesionálneho hráča prostredníctvom Mimoriadnej vstupnej skúšky. Ako prvý to dokázal Shouji Segawa(瀬川晶司), ktorý stál pri zrode systému Mimoriadnej vstupnej skúšky. Práve vďaka jeho snahe tento systém vôbec vznikol. Posledný hráč, ktorému sa to podarilo je známy šógi YouTuber Shougo Orita (折田翔吾).

Shougo Orita je populárny šógi YouTuber, ktorý sa nebojí počas partie na ShogiWars zaspievať si
O historickom úspechu Shoji Segawu bol nakrútený aj film, na motívy autobiografickej knižky „Zázrak ufňukaného Shoutu“

„Odľahlo mi!“

Uplynulý týždeň si však určite musel vydýchnuť aj Reo Koyama, pretože sa mu podarilo v 30tich posledných oficiálnych zápasoch prekonať 60% pomer víťazstiev a prehier, čím splnil podmienky postupu do Junisen. Je tak iba jeden z 12tich hráčov v histórii existencie Free class od roku 1994, ktorí postúpili do Junisen.

„Postúpiť do Junisen bol jedným z mojich veľkých cieľov, takže mi odľahlo. Trvalo to síce iba 1 a pol roka, ale ak by sa mi nepodarilo postúpiť, musel by som ukončiť svoje pôsobenie v profesionálnom šógi, takže to pre mňa trvalo celú večnosť.“ so spadnutým kameňom zo srdca komentuje svoj úspech Koyama.